PODZIM, KDY SE MĚNÍ SRST - JAK MOC DOKÁŽEME OVLIVNIT KVALITU A VZHLED SRSTI?

Všichni, kdo máte doma psího parťáka, tak moc dobře víte, jakou práci dá péče o jeho srst. Pokud to chcete dělat opravdu správně, dávejte pozor hlavně na podzim - u většinu hafanů se totiž mění srst.

Podle toho, jak srst vypadá, si na první pohled můžeme udělat obrázek toho, jak o konkrétního psa jeho pán pečuje; a to nejen přímo česáním, kartáčováním nebo trimováním, ale i zda mu poskytuje odpovídající veterinární péči, nebo jestli je krmeno kvalitně!

Lesklá a zdravá srst je vizitkou každého psa a péče o srst a kůži by měla být součástí celkové péče o pesana. Je i znakem dobrého zdravotního stavu psa. Pomoci může nejen vhodná kosmetika a údržba, ale především správná strava, vhodné vitamíny a vhodný životní styl.


Pár rad od Hladové Feny:

1. Časté koupání není zdravé

U krásné srsti je důležitá nejen genetika a celkové zdraví psa, ale i správná péče a výživa mohou udělat se zvířecí srstí velké divy. Lidé si často myslí, že krásná srst je ovlivněna důkladným a častým mytím psa. Ale opak je pravdou. Příliš časté koupele mohou psovi spíše uškodit a rozhodně neznamenají zdravější a krásnější srst.

2. Vyberte vhodné doplňky

Důležitou součásti péče o psí srst je i kvalitní strava s obsahem dobrých surovin, vhodných minerálů a vitamínů.

Pár tipů, které najdete doma!

Vajíčko - vajíčko je snad nejvíc diskutovaným doplňkem stravy. Dávat ho celé nebo jenom žloutek, bílek, skořápku? Žloutek obsahuje velké množství luteinu (antioxidant) a má přiznivý vliv na srst. Bílek v syrovém stavu obsahuje protein Avidin, který narušuje vstřebávání biotinu (vit. H), proto bílek jedině vařený, protože působením tepla se avidin zničí. Bílek je cenným zdrojem bílkovin. A nakonec skořápka. Už dříve se psům dávaly skořápky jako zdroj vápníku. Výzkumy ale zjistily, že pouhé podání skořápky je k ničemu, protože organismus si neumí vápník "vytáhnout". Musí se podat rozdrcený a v kombinaci s vit. C, tedy třeba zakapaná citronovou šťávou, která pomůže vápník uvolnit. 

Vajíčko můžete přidat k masenu 2-3x týdně. Malému psovi stačí jedno vajíčko, velkému můžete dopřát klidně 2 až 3 vajíčka.

Olej - rostlinný, nejlépe za studena lisovaný, obsahuje kyselinu linoleovou, která má příznivý vliv na srst. Např. Konopný olej nebo olej z Ostropestřce mariánského, který má navíc silné detoxikační účinky.Nemáte koupený speciální olej na srst, nebo vám právě došel? Nevadí, klidně použijte do krmné dávky nějaký jiný rostlinný olej, co máte doma: slunečnicový, řepkový, olivový, brutnákový, lněný nebo kokosový..Vhodný olej je i živočišného původu, a to z mořských ryb. Jedná se hlavně o  lososový olej  nebo olej z tresčích jater.  Oleje obsahují velké množství nenasycených mastných kyselin - Omega 3 a Omega 6.

Oleje jsou výborné, ale neznamená to, že musíme pokaždé zalít baštu olejem. Stačí 2x až 3x týdně.

Oleje, které máme v nabídce a můžete si je objednat:

http://www.hladovafena.cz/na-zdravi/canvit-natural-line-fish-oil/ - Tuk z mořských ryb pro krásnou srst a pevné nervy. 

http://www.hladovafena.cz/na-zdravi/lneny-olej-1-l/ - Olej s protizánětlivými účinky. 

A nesmíme opomenout pivovarské kvasnice, které můžete přidávat do krmné dávky:

http://www.hladovafena.cz/na-zdravi/pivovarske-kvasnice-300-g/ - Pro chuť k jídlu a krásnou srst. Obsahují extra náboj vitaminu B. Jedná se o elixír pro krásnou, lesklou a zdravou srst, pomáhá dobrému trávení a podporuje chuť k jídlu. Do krmení je můžeme přidávat denně.

Nebo přípravek od Canvitu, který je nadopovaný vitamíny pro nádhernou srst:

http://www.hladovafena.cz/na-zdravi/canvit-biotin/ - Pro lesknoucí se a kvalitní srst a zdravou kůži. 

3. Nezapomínejte! Různé typy srsti – různá péče

Krátkosrstá plemena vyžadují méně péče, ovšem více línají. Abyste omezili množství krátkých chlupů na nejneuvěřitelnějších místech v bytě i na sobě, stejně je třeba krátkosrstého psa denně kartáčovat kartáčem.
Hrubosrstí psi línají sice jen dvakrát do roka, zato intenzivněji. Omezit chlupy v domácnosti znamená opět každodenní kartáčování a česání; efekt má jen takové, které obsáhne skutečně všechny vrstvy srsti. 

Problémy s kůží a srstí patří mezi nejčastější obtíže, při kterých je vyžadována konzultace s veterinárním lékařem. Měli bysme upřesnit jednak hlavní krmnou dávku, ale i všechny pochoutky, odměny, pamlsky a doplňky výživy. Dobrá, nutričně vyrovnaná krmná dávka musí být stanovena a udržována v průběhu celého života s ohledem na stadium a způsob života.

Přejeme vašim psím parťákům spokojený život a krásnou srst :)

 bxAKSPbVeF6CPNY1hYxdb9xpUWqdfM9IHH_mMCkf44Jhh4Y0wC6QgCX4L8KxBLvODBBH2vo

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.