JAK DO ZIMNÍHO KOŽICHU

Podzim, čas, kdy naši mazlíčci mění letní srst za zimní „kožich“, ale také čas, kdy jejich páníčkové vytahují vysavače a další ničitele chuchvalců chlupů častěji než často.

Línání přichází dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Někteří psi, především ti bytoví, mají sezónnost línání potlačenou a línají celoročně.

Línání je třífázový proces, který je ovlivněn denním světlem a teplotou, která může ovlivnit hustotu nové srsti. Celý proces obnovy srsti může trvat týdny až měsíce. Průběh a délka línání je ovlivněna nejen rasou psa, ale také stravou a péčí během celého roku. V minimálním množství však dochází ke ztrátě srsti celoročně v důsledku růstu chlupů. Takže věřím, že nejsem jediná, koho během domácího úklidu napadne myšlenka, že náš pes snad líná dennodenně bez přestávky.

PÉČE O SRST

U hrubosrstých plemen dochází k úpravě srsti tzv. trimováním. Odumřelá srst, která samovolně nevypadává, se vytrhává i s kořínkem. Srst je pak mnohem odolnější a hrubší. Pokud je trimování provedeno dobře, pes nelíná.

Ostříháním drsnosrstého plemene srst ztrácí ochranou funkci. Navíc se dostaví plstnatění a přestane docházet k výměně chlupů. První trimování by mělo proběhnout u pejsků již v 6. týdnu věku a pak následně každé dva měsíce.

Dlouhosrstňáci vyžadují naopak časté a pravidelné kartáčování, aby se ze srsti dostaly ven odumřelé chlupy, které jinak mají na svědomí plstnatění a udělají z vašeho pejska dredaře.

Na trhu je v dnešní době spousta přípravků, které podporují a urychlují celý proces línání. Je možné použít například šampon s vhodným pH nebo pejskovi zařadit do jídelníčku vitamín H.

Zdroj vitamínu H: játra, ledviny, vaječný žloutek, kvasnice.  

NEMOCI KŮŽE A SRSTI

Nemoci srsti a kůže u psa mohou vzniknout na základě virového, plísňového, bakteriálního či parazitního onemocnění. Stejně tak se může jednat o metabolickou či hormonální poruchu, ale i reakci na civilizační projevy (přehřátá místnost, koberce z umělých vláken). Jedna z dalších a častých příčin onemocnění kůže a srsti, které je možné ovlivnit, je výživa psa a stres (nové prostředí, nová rodina).

Pokud u pejska dojde k nadměrnému línání, které vede například až k tvorbě lysin a strupů, určitě vyhledejte lékaře. V lepším případě se může jednat sice „jen“ o důsledek špatného stravování, nevhodného prostředí nebo nedostatku vitamínů a minerálů, ale příčina může být způsobena i vážnějším onemocněním, jako jsou plísně, paraziti, onemocnění trávicího traktu, porucha štítné žlázy nebo nádorové onemocnění.

KISELINA LINOLOVÁ je obsažena hlavně ve lněném oleji. Její nedostatek má za následek hrubou a suchou srst, lupy a šupinatou kůži.

Depigmentovaná srst, která rychle a snadno vypadává a poté se pomalu obnovuje, může být následkem nedostatku PROTEINŮ a AMINOKYSELIN. Tímto problémem mohou trpět především psy „vegetariáni“.

VITAMÍN A napomáhá suché a ztvrdlé kůži s nelesklou srstí oproti tomu BIOTIN léčí kůži šupinatou.

Vitamíny, jako jsou RIBOFLAVIN, NIACIN, VITAMÍN B12, KYSELINA LISTOVÁ, KYSELINA PANTOTHENOVÁ a jiné celkově ovlivňuji kondici srsti a kůže. 

 

DOPORUČUJEME:

salonapekarnasmll-e1434015201721

Střihání, trimování a komplet péče o Vašeho

mazlíčka v Olomouci. 

 

biotin

Komplex vitamínů pro línajícího mazlíčka.

 

 

 

 

ZDROJ: 

Renate Dolzová, Stříhání a trimování psů, Sedmé aktualizované vydání, 2013

www.dogsmagazin.cz

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.