HAFANI V TROPECH

AHOJ PEJSKAŘI,

 

už je to pár dní, co se rtuť na teploměrech šoupá ke 40°, proto buďme ve střehu! Hafani mnohdy vysoké teploty snášejí mnohem hůře, než jejich páníčkové. Přehřátí neboli hypertermie vede ke snížení krevního tlaku, zhuštění krve, dehydrataci a následně k šoku. To vše má za příčinu zpomalený průchod krve, slabší okysličování mozku a maximální činnost srdíčka. Pokud v tuto chvíli nedojde k účinným opatřením, kolabuje organismus a přichází bezvědomí. V tomto stádiu, i v případě pomoci, dochází k poškození cévních stěn, krvácení do trávícího traktu a vnitřních orgánů, k selhání ledvin a jater. 

PŘÍZNAKY PŘEHŘÁTÍ

* nervozita, apatie

* slinění, pěna u tlamy

* zadýchávání, kašel

* v těžších stádiích zvracení, horečka, průjem, bušení srdce

ZÁKLADNÍ PREVENCE

Vyhýbejme se příliš vysoké aktivitě a pohybu na přímém slunci. Procházky jsou v těchto dnech ideální ráno nebo později večer. Neustálý přístup k misce s vodou je samozřejmostí. Pokud pejsek málo pije, lze do vody přidat trochu vývaru (někdo přidává i lžičku medu). Podávané jídlo by mělo mít pokojovou teplotu a mělo by obsahovat jen omezený příjem tuků. Pejskova srst slouží jako izolace, proto by měla být dobře pročesaná.

PRVNÍ POMOC

Pejska je nutné zchladit, ale velmi důležité je jak. Žádné házení do vody nebo polévání vodou. Ke zchlazení musí dojít pomalu, jinak hrozí šok a co hůř i zástava srdce. Navíc, pokud dojde k namočení srsti, organismus sám přirozeně začne vyvíjet teplo.  

Dáme tedy pejska na chladnější místo a omýváme mu bříško a slabiny. Můžeme ho postavit po kolena do vody, pokud však tuto možnost nemáme, dobré je mu tlapky zabalit do mokrého ručníku. 

Pejsek by měl odpočívat, ideálně bříškem na chladné podložce nebo mokrém ručníku. 

Stále dáváme pejskovi pít studenou vodu (tak akorát studenou). Pokud už vodu odmítá, občas mu do tlamy trochu vody stříkneme. 

Až se pejskovi začne zpomalovat tep, dýchání se dostane do klidnějšího režimu a jeho dásně jsou normální, narůžovělé barvy, můžeme pejska zabalit do studených ručníků a otírat mu čenich a okolí očí. Pokud však stav přetrvává, nečekejme s vyhledáním pomoci od lékaře.

Zvýšenou pozornost vyžadují starší pejsci, štěňata, pejsci s hustou srstí, ale i ti bezsrstí, pejsci s nadváhou nebo zdravotními problémy, molossoloidní a brachycefalická plemena, aktivní pejsci a malá plemena.

To vše zní strašně děsivě, a proto stále pozorujme a dbejme na svého mazlíčka!

 

LOGO HF šedo-červené

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.