DRŽÍ SE JAKO KLÍŠTĚ

Letní měsíce s sebou nepřináší jen více času tráveného venku na sluníčku v příjemných teplotách, ale také větší šanci přinést si domů nejen jednoho přisátého vetřelce. Parazit, svojí velikostí nevelký, je schopný přenosu až 150ti různých infekcí. Důležité je tedy chránit nejen sebe, ale i své psí kámoše. 

Mezi nejčastější onemocnění patří: 

▼ LYMSKÁ BORELIÓZA

▼ KLÍŠŤOVÁ ENCEFALITIDA

▼ KLÍŠŤOVÁ OBRNA

 

JAK NA PŘISÁTÉ KLÍŠTĚ?

Nedoporučujeme potírat klíště lihem nebo olejem k jeho usmrcení. Klíště ztratí pevnost a snázeji tak dojde k jeho přetrhnutí. Zakousnutý zbytek klíštěte se poté velmi špatně odstraňuje. Navíc, po zabití klíště stále vypouští infikované sliny. 

Ideálně klíště točivým pohybem vytáhneme za pomocí speciální pinzety. Důležité je dávat pozor, aby nedošlo k rozmáčknutí těla klíštěte. Infikované sliny by se tak dostaly do rány. Po vytáhnutí klíštěte zkontrolujte, zda je celé a vydesinfikujte napadené místo.

Lymská borelióza představuje u psů nejvyšší riziko. Pokud máte obavy, zda bylo klíště infikované, můžete v dnešní době využít i služby, která testuje klíšťata na infekčnost právě lymskou boreliózou. Klíšťata musejí být nerozmáčknutá, živá nebo mrtvá a vy tak nemusíte čekat dny až týdny na možné projevy příznaků nemoci (zarudnutí napadeného místa, horečka, únava, zvracení). V případě pozitivního nálezu dochází ihned k vhodné léčbě. 

PREVENCE!

Na trhu existuje řada antiparazitních přípravků, které pomáhají zabránit přisátí klíštěte a způsobují jejich úhyn. Důležité je dodržovat doporučení výrobce a nezaměňovat určené výrobky na jednotlivé druhy zvířat. Další možností, jak chránit svého mazlíčka je očkování proti lymské borelióze. Nemá sice preventivní účinek proti přisátí klíštěte, ale chrání před nákazou. Naopak očkování proti klíšťové encefalitidě neexistuje. Není však u psů tak častým problémem. 

 

 

 

 

 

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.